Super Express – Rosyjska mafia w Stoczni Gdańskiej?

Czy Siergiej Taruta (48l.) właściciel ukraińskiego inwestora, który w ubiegłym roku kupił Stocznię Gdańsk, a teraz przymierza się do przejęcia Stoczni Gdynia przyznaje się do współpracy z rosyjską mafią? Biznesmen w wywiadzie dla brytyjskiego portalu ekonomicznego daje do zrozumienia, że miał kontakty z jednym z najniebezpieczniejszych mafiosów na świecie Siemionem Mogilewiczem!

Super Express z dn. 23-24.08.2008 r.

Autor: Piotr Sieńko

Jak poinformował brytyjski portal ekonomiczny Emeconomy.com, w rozmowie z dziennikarzami Ukrainiec Siergiej Taruta zapytany o kontakty z bossem rosyjskiej mafii Sołncewska Brać powiedział, że „ w biznesie jest się zmuszonym do pracy z różnymi ludźmi”. Biznesmen, który jest jednym z dwóch głównych udziałowców Związku Przemysłowego Donbasu (poprzez ISD Polska – red.) właściciela Stoczni Gdańsk, od lat łączony był właśnie z tą najpotężniejszą na świecie przestępczą organizacją. Pierwszy raz jednak Ukrainiec potwierdził w rozmowie z mediami swe kontakty z rosyjskimi grupami przestępczymi.

– Jeśli koncern z takimi powiązaniami wchodzi na nasz rynek, a rząd i podległe mu służby nie posiadają tych informacji na jego temat, to jest to przerażające – mówi Marek Lewandowski z Solidarności Stoczni Gdynia, którą kupić chce ISD Polska. – Pojawiają się bardzo poważne zastrzeżenia co do tego, jak ze swych obowiązków wywiązują się w tej sytuacji polskie władze. Gdyby te informacje się potwierdziły mielibyśmy poważne zastrzeżenia co do tego oferenta.
– Nas nie interesują działania Donbasu poza granicami naszego kraju – skomentował doniesienia brytyjskiego portalu Maciej Wewiór z Ministerstwa Skarbu Państwa. – Dla nas najważniejsza jest sprzedaż Stoczni Gdynia, a ISD Polska jest jedynym oferentem w tej chwili, gotowym kupić ten zakład.
Wypowiedź Siergieja Taruty dementuje zaś ukraińska firma Donbasu w Polsce.
– Jest to zdanie wyjęte z kontekstu i absolutnie nie może dotyczyć Siemiona Mogilewicza – mówi Marcin Ciok z ISD Polska, właściciel Stoczni Gdańsk.