Goniec Polski – Polscy kickboxerzy w kadrze Zjednoczonego Królestwa

11 medali w mistrzostwach Wielkiej Brytanii w kickboxingu! To nie wyniki najlepszego klubu brytyjskiego, lecz dorobek polskiej sekcji tej dyscypliny ze School of Masters z Londynu. Podopieczni trenera Jacka Lipińskiego trafili dzięki temu do kadry narodowej Zjednoczonego Królestwa.

Już w kwietniu Jarosław Borowski i Marcin Markiewicz polecą razem z kadrą Wielkiej Brytanii na Mistrzostwa Europy do Budapesztu. Obecność dwóch polskich zawodników w reprezentacji Wysp to zwieńczenie ubiegłorocznych sukcesów klubu School of Masters, gdzie trenują polscy kickboxerzy.
W ciągu 12 miesięcy, walcząc w formułach trzech federacji kickboxerskich (WKA, ISKA, WAKO) zawodnicy prowadzeni przez Jacka Lipińskiego zdobyli aż 11 medali w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii.
– To efekt ciężkiej pracy chłopaków i ogromny ich sukces. Poziom brytyjskiego kickboxingu jest bowiem bardzo wysoki i takie wyniki stawiają polskich zawodników w czołówce najlepszych nie tylko na Wyspach – wyjaśnia Jacek Lipiński.

Sukcesy w Manchesterze
W systemie semi-contact i light-contact federacji WKA w Manchesterze pięciu Polaków stanęło na podium. Zawodnicy School of Masters zdobyli złoty, srebrny i trzy brązowe medale. Na najwyższym stopniu podium stanął Konrad Kozubski, który w finale light-contact wagi -75 kg pokonał Paula Cocsa z Liverpoolu. Zawodnik School of Masters London z walki na walkę był coraz lepszy.
– Przed walką finałową uzgodniliśmy z trenerem Jackiem Lipińskim taktykę, która przyniosła sukces – mówi Konrad.
Największym osiągnięciem złotego medalisty do tej pory było wygranie Ligi Kickboxingu.
– Teraz trzeba wyciągnąć dużo wniosków z tych zawodów, by móc się przygotować do następnych – dodaje.
Po srebrny medal sięgnął Marcin Markiewicz w systemie semi-contact -80 kg. Po trzech wcześniejszych wygranych w turnieju wydawało się, że może poradzić sobie w walce finałowej. Rzeczywistość okazała się inna, w finałowym starciu pierwszy punkt zdobył przeciwnik – Marcin zdołał wyrównać, 30 sekund przed końcem walki prowadził 4-1 zabrakło jednak szczęścia, przegrał 5-4.
– Marcin jest bardzo zdolnym zawodnikiem i to tylko kwestia czasu, by pokazał nam, na co go stać – mówi trener Jacek Lipiński.

Wygrana w Birmingham
5 kolejnych medali, dwa złote i trzy srebrne wywalczyli polscy kickboxerzy w Birmingham na Mistrzostwach Wielkiej Brytani ISKA, w kategorii seniorów, semi-contact i light-contact.
– Nowo zdobyte trofea świadczą o przynależności kickboxerów do ścisłej brytyjskiej czołówki – opowiada trener Jacek Lipinski.
Tym razem medale zdobyli: zloty – Jarosław Borowski light-contact -91 kg, Tomasz Chociołko semi-contact -84 kg, srebrne medale zdobyli: Artur Stefański light-contact -76 kg, Albert Mielnik light-contact -71 kg, Marcin Markiewicz semi-contact -81 kg.
Szansy na lepszą lokatę nie wykorzystał w repesażach Michal Gosiorowski i Karol Frydecki.

Brąz Borowskiego
Trzy tygodnie temu w mistrzostwach Wielkiej Brytanii w federacji WAKO Jarosław Borowski zdobył brązowy medal. Wygrał trzy walki, czwarta – o wejście do finału w opinii osób oglądających starcie, powinna zakończyć się również zwycięstwem Jarka. Niestety, tylko trzecie miejsce.
– To był jeden z cięższych startów, w jakich brałem udział – komentuje Borowski. – W półfinale spotkałem się z brytyjskim kadrowiczem. Było po nim widać prawdziwą klasę. Przegrałem wypunktowany jego kopnięciami. Technikę nożną ma rzeczywiście doskonale opanowaną.
Jarosław Borowski jest jednym z dwóch Polaków w kadrze Wielkiej Brytanii. Na Wyspach mieszka od 3 lat. W kraju trenował w białostockim klubie Human. Skończył AWF w Gdańsku. Na co dzień jest dekoratorem wnętrz. Jednak gdy tylko otrzyma niezbędne do tego dokumenty, chce, zgodnie z wykształceniem, pracować jako nauczyciel w szkole.
Borowski jest finalistą Pucharu Polski z 2003 r. (-94 kg), brązowym medalistą Mistrzostw Polski (89 kg) oraz brązowym medalistą Międzynarodowego Pucharu Polski z 2004 r. (89kg).