Super Express – Tak Włosi rozwalcowali hutę

Kontrolowana przez Włochów Huta Lucchini jeszcze nie sprzedała gruntów dawnej Huty Warszawa, a już zyskała na nich ponad 350 mln zł. Na kupca czekają działki, które 12 lat temu włączono do włosko-polskiej spółki za 20 procent ich wartości.

Na razie mogą zarobić na czysto 350 milionów złotych. Za dwa lata – dwa lub trzy razy więcej. My nic…

Super Express z dn. 2004-03-06 (numer 56 ) 
Autor: Piotr Sieńko

– To niezwykle atrakcyjne tereny. Prawdziwy boom nastąpi tu wraz z zakończeniem budowy metra i mostu Północnego – komentuje Karol Klin (28 l.) z agencji Polanowscy Nieruchomości. – Tereny te budzą już dziś ogromne zainteresowanie inwestorów. Działkę w tym rejonie kupiła firma Macro Cash and Carry. Planuje budowę centrum handlowego. Jeżeli huta przytrzyma jeszcze swoje tereny, za dwa lata sprzeda je nawet dwa lub trzy razy drożej.

Dobre miejsca
Na razie z 300 ha huta wystawiła na sprzedaż trzy działki o łącznej powierzchni 4 ha. Jedna z nich sąsiaduje z planowanym tu supermarketem Macro. Ma powierzchnię 24 tys. mkw. Druga to 1500 mkw. z budynkiem o powierzchni 1200 m, a trzecia – to ogromny parking (14 tys. mkw.) tuż obok końcowej stacji metra. – Można podejrzewać, że włoscy inwestorzy zdecydowali się na wejście do spółki przeczuwając, że po latach wartość jej gruntów znacznie wzrośnie – kwituje Karol Klin.

Biznes po włosku
Przypomnijmy, że huta należy dziś w 95 proc. do koncernu Lucchini. Gdy przed laty powstała spółka, polska strona wniosła do niej m.in. 300 ha gruntów, na których leży huta. Ich wartość zaniżono wówczas o 80 proc. Kontrolę w firmie przejęli Włosi i to oni najwięcej zarobią dziś na warszawskich gruntach.
Huta już dużo zyskała dzięki tej nieruchomości. Choć działa i zajmuje 300 hektarów powierzchni, to jednak… od pewnego czasu prawa do ich wieczystego użytkowania ma Pekao SA (Pekao Leasing). Kilka lat temu prawa te oddano bankowi za 250 mln zł. Huta Lucchini, zgodnie z umową, ma je z czasem odkupić od Pekao za pieniądze pochodzące z kredytu poręczonego przez Skarb Państwa.

Było w zapisach
Jednak dwa lata temu władze huty zdecydowały, że pozbędą się na zawsze praw do 53,5 ha. Za to Lucchini zgarnął kolejne 103 mln zł. – Zgodnie z zapisami Programu Restrukturyzacji Huty LW, który uzyskał akceptację rządu i Komisji Europejskiej, środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną w całości przeznaczone na potrzeby huty, m.in. na redukcję zadłużenia – wyjaśnia Ewa Karpińska rzecznik firmy.